top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraJiří Šmejkal

Co může rozpoutat otázka " Jak se máte?"?

Aktualizováno: 14. 10. 2021

Jednou na semináři pro ředitele škol, jsem jako obvykle začal: „Dobrý den. … Jak se máte?“


Načež mi jedna paní ředitelka odsekla: „Tuhle otázku nesnáším. Co je vám do toho?“

Trochu mě to zaskočilo. Tento projev ovlivnil začátek celého setkání a poměrně dlouhou dobu mi trvalo, než se nám ve skupině podařilo se sladit, abychom mohli začít spolupracovat na potřebných tématech.

Co myslíte:

Má paní ředitelka pravdu, že mi do toho nic není?
Jak bych podle vás měl začít?
Jak byste na takovou odpověď reagovali?

Tato příhoda je nejméně tři roky stará a stále mě doprovází. I když jsem si v tříhodinovém bloku nakonec skupinu včetně této účastnice získal, občas se k ní vracím a pokládám si podobné otázky, které jsem nabídl vám.


Co mi tato příhoda přinesla je, že jsem v počátečním kontaktu s lidmi pozornější. Dříve jsem měl v hlavě, o čem náš rozhovor bude a nyní se víc soustřeďuji na to, kdo je přede mnou a jakými slovy rozhovor začít.


Paradoxně, místo toho, abych si ubránil své sebevědomí myšlenkou, že paní ředitelka byla minimálně společensky neobratná, tak jsem jí v duchu poděkoval, protože mě pomohla udělat poměrně důležitý krok v rozvoji mé emoční inteligence.


Druhé uvědomění, které jsem měl bylo, jak asi člověk s tímto postojem provází učitele a žáky ve své škole? Nenechte se mýlit, má úvaha nevede k hodnocení postoje paní ředitelky. Koučování mě naučilo, pokládat si místo toho otázky. A z pohledu kouče si pokládám široké otázky:


Jaký může mít podobné jednání dopad na naše okolí?
Co to přinese?
Jak to může být jinak? … a jak?

Čím více zkušeností, jako psychoterapeut a kouč mám, tím víc si uvědomuji, jak stačí málo k tomu, jestli budeme společně prožívat příjemné nebo nepříjemné chvíle. Je to na nás.


Autor:

28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page