Květiny ve skleněné nádobě
Meditační retreat
s Jitkou Vodňanskou

Pro koho je seminář určen?

Kurz je určen jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Účastníci budou pod vedením Jitky Vodňanské, zkušené učitelky/psychoterapeutky praktikovat buddhistickou meditaci vipassana (meditaci vhledu). 

Co je meditace Vipassana?

„Vipassaná znamená hluboký vhled do reality, jedná se o meditaci moudrosti a poznání vlastní mysli. 

Jde o druh meditace, díky které poznáváme principy své mysli, zahlédneme vyšší moudra, uvidíme, kdy je nám mysl prospěšná a kdy neprospěšná. Uvidíme příčinu a následek jevů, které se nám dějí. Zahlédneme podmíněnost věcí, které se nám dějí.  

 

V průběhu meditace budeme balancovat mezi koncentrací a úsilím, díky učitelce se nám daří nesklouznout příliš ke koncentraci, která by vedla ke spánku nebo naopak k velkému úsilí, kdy mysl nenecháme odpočinout.

Praxe meditace Vipassaná je proces pozvolného čištění a pozvolného otvírání mysli. ​Meditující je potom schopen zahlédnout, jak mysl pracuje funguje a kde jsou možné příčiny problémů.

Více si k meditaci můžete poslechnout v rozhovoru Evy Mohauptové s Jitkou Vodňanskou.  

Jak si meditační retreat představit?

Meditující se bude pod vedením učitele zkoušet meditaci, poznávat ji, naučí se z „viditelného“ světa přejít do neviditelného, pozná ideální podmínky pro meditaci, takové jaké jsou pro něho vyhovující. Během retreatu se bude plně věnovat své mysli a všem procesům meditace. 

Po celou dobu retreatu je dodržováno ušlechtílé mlčení.  Během intenzivní meditace by se myšlení a přemítání mělo ztišit na minimum. Meditující by si neměl vytvářet předem představy, jak by meditace měla či neměla vypadat. Meditace není dělání. Meditace je bytí.  

Meditující dodržuje pět etických předsevzetí (nezabíjení dýchajících bytostí, nebrání toho, co není dáváno, sexuelní abstinence, nelhaní, nepožívání látek, které ovlivňují mysl). 

Meditující by se neměl zabývat žádnou jinou činností, která přímo nesouvisí s intenzivní meditací – např. čtením, poslechem hudby, fotografováním, psaním SMS, telefonováním atd.) 

Program probíhá od časných ranních hodin do večerní meditace. V průběhu dne se střídají meditační sezení a chůze. Na retreatu vás čeká meditace milující laskavosti Matté a Dhamma talk - přednáška učitele o praxi. Také bude možnost skupinových či individuálních konzultací s učitelem o průběhu praxe. ??

Stravování je společné - snídaně, oběd a večeře vše vegetariánská strava. Účastníci mají během dne k dispozici nápoje a občerstvení.

Co s sebou?

  • pohodlné a teplé oblečení na meditační sezení

  • teplé oblečení na meditační chození venku, včetně bundy, pláštěnky a teplých bot na ven do zimy 

Co je k dispozici v prostorech?

  • meditační polštáře

  • teplé deky

  • karimatky

Water Drop.jpg
máky_RGB.tif

Délka trvání programu: 4,5 dní (začátek středa 18 hod, konec neděle 16 hod)

Místo konání: 

Tréninkové prostory AKADEMIE Libchavy,

Horní Libchavy u Ústí nad Orlicí (možná pohodlná

doprava vlakem, přeprava z nádraží je do výcvikového střediska zajištěna autem).

Termín konání: 

4. - 8. 11. 2020

Cena: 

6 500 včetně DPH/osobu (strava, ubytování, zázemí)

+ Dána pro lektorku

(Dána – hodnota Buddhova učení se nedá vyvážit ani penězi, ani žádným jiným darem nebo prostředkem. V duchu této skutečnosti a principu instruktoři a učitelé Dhammy předkládají, vysvětlují a učí Buddhovu nauku, aniž by žádali či očekávali nějaký honorář. Na druhé straně ale tito učitelé 

musí také obhájit vlastní existenci a je zvykem darovat dánu – dar, aby mohli dále pokračovat ve své 

činnosti.)

Ubytování: 

V rámci ceny kurzu nabízíme ubytování přímo

ve výcvikovém středisku, kde jsou k dipozici na spaní dvě společné místnosti, tzv. "sluneční a břízová ložnice" (dřevěné postele vč. veškerého ložního prádla a osušek).

Máte-li zájem o individuální ubytování v areálu kontaktujte Martinu Kočovou. Toto ubytování se již hradí nad rámec ceny kurzu.

(www.apartmanynavrsku.cz)

Kontakt

Martina Kočová

komunikace se zákazníky projektů vzdělávání škol a kurzů pro veřejnost

tel.: +420 608 036 102

e-mail: kocova@akademiesro.cz

AKADEMIE

Moje spokojenost

je jedním z projektů

AKADEMIE / Horní Libchavy 127, Libchavy 561 16 / tel.:  775 552 225